FESTIVALUL OLIMPIC DE IARNA AL TINERETULUI EUROPEAN (FOTE 2013)
FESTIVALUL OLIMPIC DE IARNA AL TINERETULUI EUROPEAN (FOTE 2013)
17 februarie 2013 - 22 februarie 2013
 FESTIVALUL OLIMPIC DE IARNĂ AL TINERETULUI EUROPEAN (FOTE 2013)

Cel mai mare eveniment sportiv pentru tineret din România va avea loc în Braşov şi în alte două oraşe din judeţul Braşov, Râşnov şi Predeal, între 17 şi 22 februarie 2013. Participanţii se vor întrece la opt probe sportive, Schi Alpin, Schi Fond, Biatlon, Hochei pe gheaţă, Patinaj Artistic, Patinaj Viteză, Sărituri cu schiurile şi Snowboarding. FOTE este o competitie multisport destinata sportivilor juniori (14-18 ani) din cele 49 de țări europene. Aparține Asociației Comitetelor Olimpice Europene (EOC) și se află sub egida Comitetului Internațional Olimpic (CIO).

Ceremonia de Deschidere a FOTE Brașov 2013 va avea loc în ziua de 17 februarie 2013, pe Stadionul Olimpic din Brașov, iar Ceremonia de Închidere în 22 februarie la Poiana Brașov.
Satul Sportivilor va fi organizat in Poiana Brașov, unde se află și cartierul general al Comitetului de Organizare (CO) FOTE Brașov 2013.

Centre şi locaţii pentru probele sportive:

Schi Alpin

Poiana Brașov

Subteleferic

Schi Fond

Predeal

Valea Râșnoavei

Sărituri cu schiurile

Râșnov

Valea Cărbunării

Patinaj viteză

Poiana Brașov

Patinoarul Poiana Brașov

Hochei pe gheaţă

Brașov

Patinoarul Olimpic Brașov

Patinaj artistic

Poiana Brașov

Patinoarul Poiana Brașov

Biatlon

Fundata

Cheile Grădiștei

Snowboarding

Predeal

Clăbucet sosire

 

Torța Olimpică FOTE Brașov 2013 va sosi în România în ziua de 3 februarie 2013 si va fi adusa de dl. George Scripcaru, președintele CO-FOTE Brașov 2013, si de dl. Octavian Morariu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, respectiv șefii celor 2 structuri partenere în organizarea FOTE Brasov 2013. Este pentru prima dată cand Flacăra Olimpică se aprinde pentru Romania și ajunge pe teritoriul țării noastre. 

FOTE se organizează în fiecare an impar, iar fiecare an de organizare conține o ediție de iarnă și una de vară. Prima ediție de vară a avut loc în 1991 și prima ediție de iarnă in 1993.
Ediția de iarnă 2013 a fost încredințată spre organizare României, iar Orașul Gazdă este Brașov. Este cea de-a 11-a ediție de iarnă.

 

 Obiective ale EYOWF 2013

-  Organizarea la standarde înalte a Festivalului, din punct de vedere sportiv, tehnic, social şi financiar;

- Prezentarea la nivel european a Braşovului şi a României; promovarea culturii şi ospitalităţii româneşti;
-  Implicarea mediilor public, sportiv, de afaceri şi social în pregătirea şi organizarea evenimentului;
-  Educarea copiilor şi tinerilor, alături de programele de învăţământ clasice, în legătură cu valorile olimpice: corectitudine, toleranţă, solidaritate, înţelegere reciprocă şi prietenie;
-  Motivarea copiilor şi tineretului pentru a practica activităţi sportive şi a valorifica eficient timpul liber;
- Crearea de condiţii optime pentru tinerii sportivi români şi susţinerea carierelor acestora;
-   Îmbunătăţirea infrastructurii sportive realizate în zonă;

-   Stimularea turismului în zonă.

 

Detalii despre evenimentul sportiv, pe site-ul oficial http://eyowf2013.ro/?lang=ro

Programul zilnic pe sporturi

Schi alpin – Programul oficial

Sâmbătă  16. 02. 2013
Sosirea delega
țiilor

Duminică    17. 02. 2013
08:30 – 10:00        Antrenament
11:00 – 12:00        Inspec
ție pârtie Fete
12:30 – 13:30        Inspec
ție pârtie Băieți
16:00 – 17:00 
Ședința căpitanilor de echipă

Luni   18. 02. 2013 
08:00 – 09:00         Încălzire  Slalom Uria
ș (GS) Fete
09:00 – 09:30         Inspec
ție GS Fete – prima rundă
10:00 – 11:30         GS Fete – prima rundă
12:30 – 13:00         Inspec
ție GS Fete – a doua rundă
13:30 – 15:00         GS Fete – a doua rundă
18:00 – 19:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Marți  19. 02. 2013 
08:00 – 09:00         Încălzire GS Băie
ți
09:00 – 09:30         Inspec
ție GS Băieți– prima rundă
10:00 – 11:30         GS Băie
ți – prima rundă
12:30 – 13:00         Inspec
ție GS Băieți – a doua rundă
13:30 – 15:00         GS Băie
ți – a doua rundă
18:00 – 19:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Miercuri  20. 02. 2013 
08:00 – 09:00         Încălzire  (Slalom) SL Fete
09:00 – 09:30         Inspec
ție SL Fete – prima rundă
10:00 – 11:30         SL Fete – prima rundă
12:30 – 13:00         Inspec
ție SL Fete – a doua rundă
13:30 – 15:00         SL Fete – a doua rundă
18:00 – 19:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Thursday   21. 02. 2013 
08:00 – 09:00         Încălzire Slalom (SL)  Băie
ți
09:00 – 09:30         Inspec
ție SL Băieți – prima rundă
10:00 – 11:30         SL Băie
țis– prima rundă
12:30 – 13:00         Inspec
ție SL Băieți– a doua rundă
13:30 – 15:00         SL Băie
ți – a doua rundă
18:00 – 19:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Vineri    22. 02. 2013 
08:00 – 17:00         Concurs pe echipe Paralel Mixt
19:00 – 19:30         Ceremonia de acordare a medaliilor

Competițiile de Schi alpin se vor desfășura în Poiana Brașov
GPS: 45°34‘76“N, 25°33‘30“E

Biatlon Programul Oficial

Sâmbătă 16.02.2013

Sosirea delegațiilor

Duminică 17. 02. 2013
09:30 – 11:30        Antrenament neoficial Fete
13:00 – 15:00        Antrenament neoficial Băie
ți
17:00 – 18:00 
Ședința căpitanilor de echipă

Luni 18. 02. 2013
09:00 – 11:00        Antrenament oficial Fete
12:00 – 14:00        Antrenament oficial Băie
ți
17:00 – 18:00 
Ședința căpitanilor de echipă

Marți 19. 02. 2013
09:00 – 09:50        Zeroing Fete
10:00 – 11:30        Individual 10 km Fete
12:00 – 12:50        Zeroing Băie
ți
13:00 – 14:30         Individual 12,5 km Băie
ți
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Miercuri 20. 02. 2013
09:00 – 11:00         Antrenament oficial Fete
12:00 – 14:00         Antrenament oficial Băie
ți
17:00 – 18:00 
Ședința căpitanilor de echipă

Joi 21. 02. 2013
09:00 – 09:50         Zeroing Fete
10:00 – 11:30         Sprint 6 km Fete
12:00 – 12:50         Zeroing Băie
ți
13:00 – 14:30         Sprint 7,5 km Băie
ți
19:30 – 21:00         Ceremonia de acordare a medaliilor

Vineri 22. 02. 2013
9:00 –   09:45         Zeroing Fete+ Băie
ți
10:00 – 12:00 
Ștafetă mixtă 2×6 km Fete + 2×7,5 km Băieți
19:00 -  19:30          Ceremonia de acordare a medaliilor

Sâmbătă 23. 02. 2013
Plecarea delega
țiilor

Competițiile de Biatlon se vor desfășura la Cheile Gradistei – Fundata
GPS: 45 ° 27 ’10”N; 25 ° 17′ 59” E.

Schi Fond – Programul Oficial

Sâmbătă  16.02.2013 
Sosirea delega
țiilor

Duminică  17.02.2013 
10.00-13.00   Antrenament oficial Technică Liberă (FT)
17.30-18.30 
Ședința căpitanilor de echipă

Luni  18.02.2013 
10.00-11.30    7.5 km FT Fete
11.30-13.00    10.00 km FT Băie
ți
14.30-16.30    Antrenament oficial Tehnică clasică (CT)
17.30-18.30 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30-21:00    Ceremonia de acordare a medaliilor

Joi  19.02.2013

10.00-11.30     5 km CT Fete
11.30-13.00     7,5 km CT Băie
ți
14.30-16.30     Antrenament neoficial
19:30-21:00      Ceremonia de acordare a medaliilor

Miercuri 20.02.2013

10.00-13.00     Antrenament oficial Sprint FT
17.30-18.30 
Ședința căpitanilor de echipă

Joi  21.02.2013

10.00-10.35      Calificări Sprint  FT Fete
10.45-11.30      Calificări Sprint FT Băie
ți
12.00-12.30 
Ședința căpitanilor de echipă
12.30-14.30      Finala Sprint FT Fete + Băie
ți
15.30-16.30      Antrenament oficial FT+CT
17.30-18.30 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30-21:00      Ceremonia de acordare a medaliilor

Vineri 22.02.2013 
10.00-12.00 
Ștafetă mixtă -4 x 5 km
19.00-19.30     Ceremonia de acordare a medaliilor

Sâmbătă  23.02.2013 
Plecarea delega
țiilor

Competițiile de Schi Fond se vor desfășura pe Valea Rasnoavei (Predeal)

GPS: 45°29’21, 66“N, 25°32’49, 31“E

Patinaj artistic – Programul Oficial

Sâmbătă  16.02.2013

Sosirea Delegațiilor

Duminică  17.02.2013

19:30 – 21:00   Ceremonia de deschidere

Luni 18.02.2013

16:30 – 21:30  Antrenament neoficial Fete și Băieți

16.30 – 17.00 Fete  Gr. 1 (5)

17.00 – 17.30 Fete Gr. 2 (6)

17.30 – 18.00 Fete Gr. 3 (6)

18.15 – 18.45 Fete Gr. 4 (6)

18.45 – 19.15 Fete Gr. 5 (6)

19.15 – 19.45 Băieți Gr. 1 (5)

20.00 – 20.30 Băieți Gr. 2 (5)

20.30 – 21.00 Băieți Gr. 3 (6)

21.00 – 21.30 Băieți Gr. 4 (6)

Activități în afara gheții

Marți          19.02.2013

13:00 – 14:00 Ședința căpitanilor de echipă

14:00 – 15:00              Tragere la sorți

15:30 – 16:00 Ședința arbitrii

16:00 – 16:30              Judges meeting

Activități pe gheață

Marți          19.02.2013

16:30 -22:00   Antrenament oficial Fete și Băieți

16.30 – 17.00 Fete Gr. 1 (5)

17.00 – 17.30 Fete Gr. 2 (6)

17.45 – 18.15 Fete Gr 3 (6)

18.30 – 19.00 Fete Gr. 4 (6)

19.00 – 19.30 Ladies Gr. 5 (6)

19.45 – 20.15 Băieți Gr. 1 (5)

20.15 – 20.45 Băieți Gr. 2 (5)

21.00 – 21.30 Băieți Gr. 3 (6)

21.30 – 22.00 Băieți Gr. 4 (6)

Miercuri    20.02.2013

08:00 – 11:00  Antrenament oficial Fete și Băieți

08.00 – 08.30 Program scurt Fete Gr. 1

08.30 – 09.00 Program scurt Fete Gr. 2

09.15 – 09.45 Program scurt Fete Gr. 3

09.45 – 10.15 Program scurt Fete Gr. 4

10.30 – 11. 00 Program scurt Fete Gr. 5

11.00 – 11.30 Program scurt Băieți Gr. 1

11.45 – 12.15 Program scurt Băieți Gr. 2

12.15 – 12.45 Program scurt Băieți Gr. 3

13.00 – 13.30 Program scurt Băieți Gr. 4

Miercuri   20.02.2013

14:00 – 17:36 Program scurt Fete

14.00 – 14.06  Încălzire Gr. 1 (5)

14.06 – 14.36 Concurs

14.36 – 14.42 Încălzire Gr. 2 (6)

14.42 – 15.20 Concurs

15.35 – 15.41  Încălzire Gr. 3 (6)

15.41 – 16.15 Concurs

16.15 – 16.21  Încălzire Gr 4 (6)

16.21 – 16.55 Concurs

16.55 -17.01  Încălzire Gr. 5 (6)

17.01 – 17.36 Concurs

Miercuri    20.02.2013

18:00 – 20:55 Program scurt Băieți

18.00 -18.06  Încălzire Gr. 1 (5)

18.06 – 18.36 Concurs

18.36 – 18.42  Încălzire. 2 (5)

18.42 – 19.10 Concurs

19.25 – 19.31  Încălzire Gr. 3 (6)

19.31 – 20.10 Concurs

20.10 – 20.16  Încălzire Gr. 4 (6)

20.16 – 20.55 Concurs

Joi        21.02.2013

09:00 – 12:30 Antrenament oficial Fete

09.00 – 09.30 Stil Liber Fete Gr. 1

09.30  -10.00 Stil Liber Fete Gr. 2

10.15 – 10.45 Stil Liber Fete Gr. 3

10.45 – 11.15 Stil Liber Fete Gr. 4

11.30 – 12.00 Stil Liber Fete s Gr. 5

Joi       21.02.2013

12:30 – 17:15   Stil Liber Fete

12.30 – 12.36 Încălzire Gr. 1 (5)

12.36 – 13.10 Concurs

13.10 – 13.16 Încălzire Gr. 2 (6)

13.16 – 14.00 Concurs

14.15 – 14.21 Încălzire Gr. 3 (6)

14.21 – 15.00 Concurs

15.00 – 15.06 Încălzire Gr. 4 (6)

15.06 – 15.45 Concurs

16.00 -16.06 Încălzire Gr. 5 (6)

16.06 – 16.45 Concurs

17.00 – 17.15 Ceremonie Flori Fete

17:30 – 19:45    Antrenament Stil Liber (FS) Băieți

17.30 – 18.00 FS Băieți Gr. 1 (5)

18.00  – 18.30 FS Băieți Gr. 2 (5)

18.45 – 19.15 FS Băieți Gr. 3 (6)

19.15 – 19.45 FS Băieți Gr 4 (6)

19:30 – 21:00  Ceremonia de acordare a medaliilor Fete

Vineri         22.02.2013

10:00 – 13:40   Concurs Stil Liber (FS) Băieți

13:55-14:10 Ceremonie Flori

19:00 – 19:30     Ceremonia de acordare a medaliilor

19:30 – 21:00    Ceremonia de închidere

Sâmbătă        23.02.2013

Plecarea delegațiilor

Patinoarul – Poiana Brasov :

GPS: Lat: 45o35’20’’N; Long: 25o32’53’’E

Hochei pe gheață – Programul Oficial

Sâmbătă 16.02.2013

Sosirea delegațiilor

Duminică 17.02.2013

09:00 – 10:00              Antrenament A1 – Rusia (RUS)

10:30 – 11:30             Antrenament A2 – Elvetia (SUI)

12:00 – 13:00            Antrenament B1 – Finlanda (FIN)

13:30 – 14:30              Antrenament B2 – Cehia (CZE)

15:00 – 16:00              Antrenament A3 – Letonia (LAT)

16:30 – 17:30              Antrenament B3 – România (ROU)

18:00 – 18:30 Ședința Căpitanilor de Echipă

Luni 18. 02. 2013

09:00 – 09:30              Antrenament A1 – RUS

10:00 – 10:30              Antrenament A2 – SUI

11:00 – 11:30              Antrenament B1 – FIN

12:00 – 12:30              Antrenament B2 – CZE

13:00 – 14:00              Antrenament B3 – ROU

14:30 – 15:30              Antrenament A3 – LAT

16:00 – 18:30            Meci RUS – SUI

20:00 – 22:30              Meci FIN – CZE

Marți  19. 02. 2013

09:00 – 09:30              Antrenament A2 – SUI

10:00 – 10:30              Antrenament A3 – LAT

11:00 – 11:30            Antrenament B3 – ROU

12:00 – 12:30              Antrenament B1 – FIN

13:00 – 14:00             Antrenament A1 – RUS

14:30 – 15:30             Antrenament B2 – CZE

16:00 – 18:30              Meci SUI – LAT

20:00 – 22:30              Meci ROU – FIN

Miercuri 20. 02. 2013

09:00 – 09:30              Antrenament A3 – LAT

10:00 – 10:30              Antrenament A1 – RUS

11:00 – 11:30              Antrenament B2 – CZE

12:00 – 12:30              Antrenament B3 – ROU

13:00 – 14:00              Antrenament A2 – SUI

14:30 – 15:30              Antrenament B1 – FIN

16:00 – 18:30              Meci LAT – RUS

20:00 – 22:30           Meci CZE – ROU

22:30 – 23:00 Ședința căpitanilor de echipă

Joi 21. 02. 2013

09:00 – 09:30            Antrenament Grupa A3

10:00 – 10:30             Antrenament Grupa B3

11:00 – 11:30             Antrenament Grupa A2

12:00 – 12:30             Antrenament Grupa B2

13:00 – 14:00             Antrenament Grupa A1

14:30 – 15:30              Antrenament Grupa B1

16:00 – 18:30              Meci pentru locul 5: Grupa A3 -Grupa B3

20:00 – 22:30           Meci pentru medalia de bronz:  Grupa A2 –Grupa B2

Vineri  22. 02. 2013

09:00 – 09:30            Antrenament Grupa A1

10:00 – 10:30            Antrenament Grupa B1

14:30 – 17:00              Finala

15:30 – 16:00 Ședința căpitanilor de echipă

17:00 – 18:00            Ceremonia de acordare a medaliilor

Meciurile de Hochei se vor desfășura la Patinoarul Olimpic Brașov: 
GPS: 45o39’49’’N, 25o36’44’’E

Address: Turnului 5, 500152 Brasov, Romania

Short Track - Programul Oficial

Vineri 15.02.2013 
Sosirea Delega
țiilor

Sâmbătă 16.02.2013 
10:00 – 16:15 Antrenament oficial
10:00 – 10:50 AUT (1), BLR (2) , BEL (3) BIH (1) – 7 Patinatori Fete 
și Băieți
11:05 – 11:55 BUL (4), CRO (1), CZE (4) – 9 Patinatori Fete 
și Băieți
12:10 – 13:00 FRA (4), GER (4), GBR (4) – 12 Patinatori Fete 
și Băieți
13:15 – 14:05 HUN (4), ITA (4), LAT (4) – 12 Patinatori Fete 
și Băieți
14:20 – 15:10 POL (4), ROU (4), RUS (4) – 12 Patinatori Fete 
și Băieți
15:25 – 16:15 SVK (2), SWE ( 1), TUR (4), UKR (4) – 11 Patinatori Fete 
și Băieți

Duminică 17.02.2013
09:00- 10:00 Încălzire Fete 
și Băieți
10:00–14:00 1500 m Fete, 1500 m Băie
ți, 3000 m Ștafetă Mixtă

14:00 Ceremonie Flori
19:30 –21:00 Ceremonia de deschidere

Luni 18.02.2013
09:00-10:00 Încălzire Fete 
și Băieți
10:00-15:00 500 m Fete, 500 m Băie
ți, 3000 m Semifinale ștafetă mixtă
15:00 Ceremonie Flori
19:30-21:00 Ceremonie decernare flori peentru probele 1500 m 
și 500 m (Fete și Băieți)

Marți 19.02.2013
9:00-10:00 Încălzire Fete 
și Băieți
10:00-15:00 1000 m Fete, 1000 m Băie
ți, 3000 m Finala ștafetă mixtă
15:00 Ceremonia Flori
19:30-21:00 Ceremonie decernare flori peentru  3000 m 
ștafetă mixtă

Competițiile de Short Track se vor desfășura la Patinoarul – Poiana Brasov :
GPS: Lat: 45o35’20’’N; Long: 25o32’53’’E

Sărituri cu Schiurile – Program Oficial

Sâmbătă 16 februarie
Sosirea Delega
țiilor

Duminică 17 februarie
10:30- 13:00 Antrenament oficial Băie
ți HS 100- 3 runde
13:30-16:00 Antrenament oficial Fete HS 71- 3 runde
19:30 – 21:00 Ceremonia de deschidere

Luni 18 februarie
9:30-10:30 Antrenament oficial Băie
ți
10:30-11:30 Antrenament oficial Băie
ți
11:30-14:00 Individual Băie
ți HS 100
14:30 – 15:00 Ceremonie Flori
16:00-17:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor – Băie
ți

Marți 19 februarie
9:00-10:00 Antrenament oficial Fete
10:00-11:00 Antrenament oficial Fete
11:00-13:30 Individual Fete HS 71
13:30 – 14:00 Ceremonie Flori
13:30-16:00Antrenament oficial Băie
ți HS 100 – 2 Rounds
16:30-17:30 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor – Fete

Miercuri 20 februarie
09:00-10:30 Antrenament oficial Băie
ți
10:30-13:00 Concurs pe echipe Băie
ți HS 100
13:00-13:30 Ceremonie Flori
13:00-16:00 Antrenament oficial Fete HS 71 – 2 runde
16:30-17:30 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor – Băie
ți

Joi 21 februarie
10:00-11:30Antrenament oficial Fete
11:30-14:00 Concurs pe echipe Fete HS 71
14:00-14:30 Ceremonie Flori
16:00-17:00 
Ședința căpitanilor de echipă
19:30 – 21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor – Fete

Vineri 22 februarie
10:00-11:30 Antrenament Mixt
11:30 – 14:00 Concurs echipe Mixt HS 71
14:30-15:00 Ceremonie Flori
19:00 – 19:30 Ceremonia de acordare a medaliilor

Sâmbătă 23 februarie
Plecarea Delega
țiilor

Concursurile de Sărituri cu Schiurile se vor desfășura pe Valea Cărbunării – Râșnov
GPS: Lat: 45o35’N ; Long: 25o33’E

Snowboard – Programul Oficial

Sâmbătă  16. 2. 2013

Sosire Delegați

10:00 – 12:00          Antrenament liber

16:00 – 17:00 Ședința căpitanilor de echipă

Luni 18. 2. 2013

10:00 – 10:30           Inspecție

10:30 – 13:30            Antrenament SBX

17:00 – 18:00 Ședința căpitanilor de echipă

Marți 19. 2. 2013

09:00 -   9:15       Inspecție SBX

09:15 – 10:15       Antrenament SBX

10:30 – 13:30        Calificări SBX

14:00 – 15:30        Finale SBX

17:00 – 18:00 Ședința căpitanilor de echipă

19.30 – 21.00        Ceremonia de acordare a medaliilor

Miercuri 20. 2. 2013

10:00 – 13:00         Antrenament PGS

17:00 – 18:00 Ședința căpitanilor de echipă

Joi 21. 2. 2013

09:00 – 09:30        Inspecție PGS

09:45 – 13:00     Calificări 1 și 2 PGS

13:30 – 15:30        Finale PGS

19.30 – 21.00        Ceremonia de acordare a medaliilor

Sâmbătă  23. 2. 2013

Plecarea delegațiilor

Concursurile de Snowboard se vor desfășura pe pârtia “Clăbucet Sosire” – Predeal 
GPS: 
45°29‘36“N, 25°34‘49“E

SEPTEMBRIE 2019
L M M J V S D
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30